ENTERTAINMENT

kykNET Silwerskerm Film and TV Awards – Full Nominations Revealed

The anticipation is building as South Africa gears up for the prestigious 2024 kykNET Silwerskerm Film and TV Awards, a celebration of the finest talent in Afrikaans television. Set against the stunning backdrop of Camps Bay from August 28th to 31st, this year’s event promises not only red carpet glamour but also recognition of exceptional performances and compelling storytelling.

Most Nominated: Taktiek

Leading this year’s nominations with an impressive total of six nods is Taktiek, a standout in the comedy category known for its sharp humor and engaging narratives. From Best Actor to Best Presenter, Taktiek dominates multiple categories, reflecting its widespread acclaim and popularity among audiences.

Here is the full list of nominees for the 2024 kykNET Silwerskerm Film and TV Awards:

Best Supporting Actor in a Comedy

  • Magda Louw – Gershwin Mias
  • Lui maar op, Belinda – Annelisa Weiland
  • Taktiek – Mandri Sutherland
  • Taktiek – James Borthwick

Best Presenter in an Entertainment Programme

  • Wie word ’n miljoenêr? – Rian van Heerden
  • Kyk wie praat – De Klerk Oelofse
  • My ma kook beter as joune – Early-B
  • Sê jou sê – Aden Thomas

Best Presenter in a Lifestyle Programme

  • Ommighellie – Frazer Barry
  • Elders: Frankryk – Erns Grundling
  • 4 x 4 met André – André de Villiers
  • Gee my krag – Konrad Raubenheimer
  • Hier gaan ons alweer – Petri de Wet
  • Lottoland: Help ’n dorp – Leah van Niekerk
  • La’t wiel – Hannes Visser
  • Ysters van die landgoed – Johnny Davids

Best Newcomer in a Telenovela or Soap

  • Suidooster – Jadon Booysen
  • Diepe Waters – Diandré Slabbert
  • Binnelanders – Megan Troskie
  • Arendsvlei – Talia Davis
  • Wyfie – Mienke Ehlers

Best Actor in a Comedy

  • Magda Louw – Hannes van Wyk
  • Lui maar op, Belinda – Chris van Niekerk
  • Taktiek – Bennie Fourie
  • Taktiek – Schalk Bezuidenhout

Best Actress in a Comedy

  • Magda Louw – Desiré Gardner
  • Lui maar op, Belinda – Brümilda van Rensburg
  • Taktiek – Leché Joubert
  • Taktiek – Marion Holm

Best Presenter in a Reality Programme

  • In die sop – Bertus Basson
  • Kokkedoor: Vuur en Vlam – Bertus Basson and Kobus Botha
  • Op my eish! – Jo Black

Best Ensemble Presenter Team

  • eNuus – Jenna-Leigh Bilong, Daniëlla van Heerden, Barron Hufkie, Genée White, Echbert Boezak, Percivale Young
  • Ontbytsake – Dawie Roodt, Charlene Lackay, Corli Prinsloo, Leon Gropp, Annika de Beer
  • Die groot ontbyt – Pierre Breytenbach, Jennifer Myburgh, Jenna-Leigh Bilong
  • Kom ons praat daaroor – Annelie Bouwer, Charonike Nel, Tanya de Vente-Bijker
  • Toks en Tjops – Breyton Paulse, Hamilton Wessels, Rika Nieuwoudt, Rikus de Beer, Janina Oberholzer, Jean de Villiers, Jonathan Mokuena, Jannie du Plessis, Tommy Dickson (Chef Vaatjie)

Best Supporting Actor in a Telenovela or Soap

  • Suidooster – Marco Spaumer
  • Diepe Waters – Werner Coetser
  • Binnelanders – Odelle de Wet
  • Arendsvlei – Bobby Stuurman
  • Wyfie – Marguerite van Eeden

Best Male Supporting Actor in a Drama

  • Hartklop – Jacques Bessenger
  • Straat – Wilhelm van der Walt
  • Die Byl – Gershwin Mias
  • Koek – Dawid Minnaar

Best Female Supporting Actor in a Drama

  • Hartklop – Carla Classen
  • Trompoppie – Marion Holm
  • Koek – Sandra Prinsloo
  • Koek – Llandi Beeslaar

Best Presenter in a Magazine Programme

  • Kwêla – Pieter Koen
  • Bravo! – Ewan Strydom
  • Prontuit – Kabous Meiring
  • Klop! – Heindrich Wyngaard
  • Medies – Darren Green

Best Presenter in a Documentary Reality Programme

  • Grondpad geloof – Dana Snyman
  • Hougaard: Liefling van Loftus – Rian van Heerden

Best Presenter in a Talk Show

  • Roer – Alfred Adriaan
  • KoppieTeeFontein – Jak de Priester
  • Hannes aan Huis – Hannes van Wyk
  • Laataand by Rian – Rian van Heerden

Best Presenter in a Current Affairs Programme

  • In gesprek – Lourensa Eckard
  • Grootplaas – Mia Slabbert
  • Wie’s nuus? – Mia Spies
  • Sakegesprek met Theo Vorster – Theo Vorster

Best Actor in a Drama

  • Die Byl – Waldemar Schultz
  • Die Byl – Marvin-Lee Beukes
  • Koek – Stian Bam
  • Koek – Jacques Bessenger

Best Actress in a Drama

  • Hartklop – Renate Stuurman
  • Die Byl – Amalia Uys
  • Die Byl – Milan Murray
  • Trompoppie – Melissa Myburgh
  • Koek – Cindy Swanepoel

Best Actress in a Telenovela or Soap

  • Suidooster – Jill Levenberg
  • Diepe Waters – Nadia Valvekens
  • Binnelanders – Je-ani Swiegelaar
  • Arendsvlei – Jolene Martin
  • Wyfie – Beáta Green

Best Actor in a Telenovela or Soap

  • Suidooster – Irvine van der Merwe
  • Diepe Waters – Justin Strydom
  • Binnelanders – Hykie Berg
  • Arendsvlei – Jody Abrahams

Leave a Comment